Sayeban Hotel Istanbul

Kolla rum och priser
Incheckning
Välj datum
Utcheckning
Välj datum
Rum och Gäster2 Gäster, 1 rum
Vi öppnar Booking.com i en ny flik för en rättvis jämförelse.
Sayeban Hotel Istanbul
$$$$

Beskrivning

Det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul, som ligger inom 5 minuters promenad från Kadirga Park, har en terrass. Hotellet erbjuder gästerna terrass och olika rekreationsmöjligheter, några minuters bilresa från Gulhane-parken.

Läge

Istanbuls centrum kan nås inom 10 minuters promenad. Här bor du cirka 18 minuter till fots från Haseki hamam. Suleymaniyemoskén ligger cirka 25 minuters promenad från det här hotellet.

Busshållplatsen Kumkapi är belägen ganska nära Sayeban Hotel Istanbul.

Rum

Rummen på stället har plattskärms-TV med satellitkanaler och teve, samt minibar och te-/kaffebryggare för din bekvämlighet. För din bekvämlighet, finns det också vattenkokare och te-/kaffebryggare. I det privata badrummet finns en dusch samt hårtorkar och tofflor. Du erbjuds också en panoramautsikt över havet.

Äta och dricka

Kale Derya serverar turkiska rätter och ligger bara 14 minuters promenad från detta hotell.

Licensnummer: 2022-34-1536

Bra att veta
Incheckning/Utcheckning
från 14:00-23:59
senast 12:00
Bekvämligheter
Ingen parkering finns tillgänglig.
Wi-Fi finns tillgänglig och är gratis.
Övrig information
Frukost
Du kan börja din dag med en full frukost som kostar EUR 8 per natt per person. 
Husdjur
Husdjur ej tillåtna.
Språk
engelska, ryska, turkiska, arabiska
Byggnad
Renoveringsår:2012
Antal rum:15
Priskalender
Kolla tillgänglighet och priser för dina valda datum!

Rum och tillgänglighet

Deluxe Dubbelrum
  • Max:
    2 personer
  • Sängalternativ:
    King size-säng
  • Stadsutsikt
  • Dusch
  • Uppvärmning

Faciliteter

Viktiga bekvämligheter

Wi-Fi
Parkering
Bagageförvaring
24-timmars tjänster

24-timmars reception

24-timmars säkerhet

Transfer

Flygplatstransfer (mot avgift)

Tvätt
TV

LCD-TV

Hiss

Idrott och Fitness

  • Cykling

Service

  • Flygplatstransfer (mot avgift)
  • Rumsservice
  • Hushållning
  • Biluthyrning
  • Tvätt
  • Kemtvätt
  • Utflykts-/biljettservice
  • Matinköpsservice

Mat och dryck

  • Middag

Affärsfaciliteter

  • Mötes-/bankettfaciliteter
  • Fax-/fotokopiering

Barn

  • Barnsängar

Spa och Fritidsfaciliteter

  • Trädgård
  • Fritids- och TV-Rum

Utsikt

  • Havsutsikt
  • Stadsutsikt

Rumsutrustning

  • Luftkonditionering
  • Uppvärmning
  • Minibar
  • Ljudisolerade rum
  • Sittgrupp
  • Terrass
  • Trädgårdsmöbler
  • Te- och kaffefaciliteter
  • Matbord
  • Strykservice

Badrum

  • Gratis toalettartiklar
  • Handfat

Kök

  • Elektrisk vattenkokare
  • Köksgeråd

Media

  • LCD-TV
  • Radio väckarklocka

Inredning

  • Parkettgolv
Visa alla faciliteterDölj faciliteter

Viktig information om Sayeban Hotel Istanbul

💵 Lägsta rumspris 329 SEK
📏 Avstånd till centrum 800 m
🗺️ Läget 8.8
✈️ Avstånd till flygplats 41.6 km
🧳 Den närmaste flygplatsen Istanbul Sabiha Gokcen internationella flygplats, SAW

Läge
gatuvy

Adress
Adressen har kopierats.
Mimar Hayrettin Dist. Gedikpasa Ave. Cadirci Camii St. No .25, Istanbul, Turkiet, 34080
Kartvisning
Utforska hotellets läge på panoramabilden
gatuvy
Mimar Hayrettin Dist. Gedikpasa Ave. Cadirci Camii St. No .25, Istanbul, Turkiet, 34080
  • Populära sevärdheter
  • I närheten
  • Restauranger
  • Hotell i närheten
Moské
Blå moskén
450 m
Moské
Lilla Hagia Sofia
560 m
Moské
Sokollu Mehmet Pasha-moskén
490 m
Torg
Beyazit Tower
570 m
Binbirdirek
Theodosius cistern
550 m
Restaurang
Hira Lokantasi
80 m
Restaurang
Fusion Indian Restauran
220 m
Restaurang
The First Ottoman Cafe
220 m
Restaurang
Oba Et Lokantasi
250 m
Restaurang
Hanzade Terrace Restaurant
550 m
Restaurang
Yelken Pub & Restaurant
260 m
Restaurang
Imren Lokantasi Kadirga
380 m
Restaurang
Anadolu Cafe & Restaurant
380 m
Restaurang
Pratik Self Servis
360 m
Restaurang
Ziya Baba Turk Mutfagi
890 m

Recensioner av Sayeban Hotel Istanbul

9.1 /10
Perfekt
62 recensioner
Verifierade recensioner  
Upptäck topprankade alternativ genom verifierade recensioner från vår webbplats och Booking.com.
Våra gästers recensionerSkriv en recension
  • A
    Arne
    Sverige
    Skrev en recension den 14 mars
    Perfekt
    9.0

    Generös frukost, ett stort urval av läcker mat. Idealiskt läge nära Hippodromen i Konstantinopel. Utmärkt service, bra restaurang🙂❤

  • T
    Tobias
    Sverige
    Skrev en recension den 08 mars
    Perfekt
    9.2

    Jag fick en utsökt och underbar frukost med frukter, kött och färskt bröd. De hade en tidig incheckning.

  • A
    Anna
    Sverige
    Skrev en recension den 18 feb
    Utmärkt
    8.0

    utsikten från detta familjevänliga hotell var extraordinär. frukosten hade ett brett utbud av alternativ att välja mellan, maten var läcker. dess läge var tyst och bra, i närheten av restauranger samt populära sevärdheter. på kvällen besökte vi dedeoglu baklavaci, som ligger på gångavstånd från hotellet.

  • G
    Gustaf
    Sverige
    Skrev en recension den 02 feb
    Utmärkt
    8.2

    Det var ett modernt och perfekt hotell i det lugna området. Vårt rum var väldigt rymligt och stort och hade badrum, vacker utsikt och dubbelsäng. Personalen var välkomnande och bekvämligheterna var bekväma. Servicen var underbar som vi hade förväntat oss. Det var lätt att hitta allmän parkering i närheten. Personalen var beredda att hjälpa till, läget var enastående. Det fanns också en fantastisk restaurang med friska rätter...

  • Skrev en recension den 20 okt
    Utmärkt
    8.8

    Väldigt trevlig personal och vi fick tips på aktiviteter och områden vi skulle besöka. Dom köpte upp nattmackor gratis till oss till och med, det är service. Hotellet ligger på en gata där det produceras mycket skor och kläder till Grand Bazaar, så är man intresserad av att kika in i små fabriker och höra symaskiner till sent in på kvällen, då är det ett bonus. Men tror det är livat i många delar av Istanbul. Personalen lovade att fixa nya gardiner, mörkare, samt mjukare kuddar.

  • Skrev en recension den 16 okt
    Perfekt
    9.2

    Mkt rent och trevliga rum, mkt. för pengarna. läge lugnt i turkisk boområde, men inte alls långt ifrån alla sevärdigheter. Vänlig och hjälpsam personal. Underbar takterass. Rekommenderas för resande som inte vill läga stora pengarna på boendet.

Vanliga frågor om Sayeban Hotel Istanbul

Hur långt är det från det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul till Istanbuls centrum?
Istanbuls centrum kan nås inom 10 minuters promenad från det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul.
Vilken flygplats ligger i närheten av hotellet Sayeban Hotel Istanbul?
Hotellet Sayeban Hotel Istanbul ligger cirka 45 minuters bilresa (45 km) från flygplatsen Istanbul Sabiha Gokcen internationella.
Finns flygplatstransfer på Sayeban Hotel Istanbul?
Flygtransfer tar dig till Sayeban Hotel Istanbul inom 45 minuters bilresa. Vänligen meddela hotellpersonalen din beräknade ankomsttid.
Kan vi parkera vår bil på det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul?
Ja, gäster på det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul kan lämna sin bil på en allmän parkering i närheten.
Kan jag äta lunch eller middag i närheten av detta hotell?
Gästerna kan äta på restaurangen Kale Derya som serverar turkiska rätter inom 14 minuters promenad från detta hotell.
Vilka betalningsmetoder finns på det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul?
Betalningsmetoder på det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul:
  • kontant
  • Mastercard
  • Visa
  • American Express
Vilka rumstyper består det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul av?
Det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul har sådana rumstyper som Deluxe Dubbelrum, Deluxe rum och Superior Trebäddsrum.
Vilka bekvämligheter finns i rummen på detta 4-stjärniga hotell?
Varje rum på detta 4-stjärniga hotell erbjuder plattskärms-TV med satellitkanaler och flerkanals TV. Vissa rum har privata badrum tillsammans med hårtorkar och tofflor.
Är det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul utrustat med faciliteter för funktionsvarierade?
Ja, på det 4-stjärniga hotellet Sayeban Hotel Istanbul finns det handikappanpassade rum och badrum för gäster med särskilda behov.
Är personalen på det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul flerspråkig?
Ja, personalen på det 4-stjärniga Sayeban Hotel Istanbul talar arabiska, turkiska, ryska och engelska.
Kolla rum och priser
Incheckning
Välj datum
-
Utcheckning
Välj datum
Rum och Gäster2 Gäster, 1 rum